33

Seslichat

 

Her şeye en başından başlayalım. Markaların yeni gözdesi seslichat hakkında sanki ilk kez duymuşçasına konuşalım. Nedir, ne işe yarar ve geleceği var mıdır? Tüm sorulara en başından cevap arayalım.

Esas soru ile başlayalım…

Seslichat nedir? İnsanlarla yazılı ya da sözlü yollarla iletişime geçiren eğlence merkezleridir. Tuşlarına basmak ya da ekranına dokunmak yerine derdini konuşarak ya da yazarak anlattığın bilgisayar programlarıdır. Seslichat, makinaların insanlarla insanların diliyle iletişime geçme yoludur.

Seslichat alışılageldik bilgisayar programlarından farklıdır. Mouse ya da dokunmatik ekran yerine kelimelerle yönetilir. Doğası gereği sahip olduğu arayüz de farklılık gösterir. Alışkın olduğumuz grafiksel kullanıcı arayüzlerinden  farklı olarak seslisohbete dayalı kullanıcı arayüzleri speakychat active x denetimini kullanmaktadır. Seslichat genellikle kullanıcıların dertlerini yazarak ya da konuşarak iletebilecekleri alanlara ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaktadır.

Anlama, yorumlama ve cevap verme bakımından seslichat insanları bir nebzede olsun stresten uzakta tutar.

Seslichat temelleri bu üç dayanak üzerine kurulmuştur. Süreç kullanıcıdan gelen yazılı ya da sözel çıktıyı anlamakla başlar. Doğal dil işleme  ile kullanıcıların sarf ettiği cümleler analiz edilir. Kullanıcının söylemek istediği bu süreçte anlaşılır. Tıpkı insanlar gibi cümlenin tamamı üzerinden yaptığı analiz sonucunda, yapay zekâ kararını verir ve en uygun olduğunu düşündüğü yanıtı verir.

 

Seslichat doğal yaşam alanı olarak mesajlaşma servislerini sıralayabiliriz. Facebook Messenger, Skype, Viber gibi servisler halihazırda seslichat ev sahipliği yapmaktadır. Temel görevi “mesajlaşma” olan bu servislerin yanında seslichat daha birçok alanda kullanılabilir.

 

 

Web siteleri ve mobil uygulamalar seslichat in ikinci evi sayılabilir. Varolan sayfaya/uygulamaya entegre olabilir ve hatta tüm yapının yönetimini ele geçirebilir. Bildiğimiz sitelerle ve uygulamalarla sohbet edeceğimiz günler çok uzak değil.

Teknolojinin hayatımıza soktuğu bir diğer yenilik olan “nesnelerin interneti” terimi sesli siteler ruha kavuşuyor. Diğer cihazlarla etkileşim içinde bulunan buzdolaplarını, klimaları ve aklınıza gelebilecek tüm akıllı aletleri konuşarak kontrol edebileceğiz.

Seslichati kimler geliştirir?

Tüm geliştirme sürecinin iki ana oyuncudan oluşan bir takım oyununun sonucu olduğunu söyleyebiliriz. İşin teknoloji tarafında , yapay zekâ, makina öğrenmesi gibi konularla ilgilenen yazılımcı ve bilim insanları yer almaktadır. Diğer tarafta ise kullanıcının seslichat etkileşimini inşaa eden tasarımcı ve yine bilim insanları bulunur.

 

 

 

Kimler kullanabilir bu seslichati

Konuşmayı ve yazmayı bilen herkes.

Kullanıcılar seslichat nasıl kullanıldığını öğrenmek zorunda değildir. Grafiksel arayüzün kullanıcılara dayattığı, sayfayı kapatmak için sağ üste tıklamak ya da onaylamak için kutucuğu işaretlemek gibi, davranış kalıpları bulunmamaktadır. Başka bir insanla konuşur gibi derdini talebini dile getirmesi seslichati kullanmak için yeterli olacaktır.

Seslichati kullanmak için illa yazışmamız mı gerekir?

Her ne kadar “chat” sözcüğü online ortamda yapılan sohbetler için kullanılsa da seslichat terimi yazılı ya da sözlü, sohbet ederek kullanabileceğiniz bilgisayar programı anlamına gelmektedir. An itibariyle genel kullanımı yazı ile yapılmaktadır. Fakat speakychat gibi teknolojilere entegre olan seslichat konuşma yoluyla da kontrol edilebilirler.

Peki kurumlar anlık mesajlaşma servislerinde ne yapabilir?

Kurumlar, seslichati potansiyel müşterilerine ürün ve hizmetlerini anlatmak, hâlihazırdaki müşterilerine destek vermek, ve onların aldıkları hizmetlerin detaylarını optimize etmek, ve dahi satış yapmak için kullanabilir. Şirket içerisinde eğlence kaynakları amaçlarıyla kullanabilir. Çalışan adaylarını mülâkata seslichat alabilir.

Neden seslichat bu kadar önemli?

Önce web siteleri girdi hayatımıza. Sonra sosyal ağlara dahil olduk. Akıllı telefonlar ile uygulamalarla tanıştık ve hızlıca benimsedik. Uygulamalar arasında gezinirken anlık mesajlaşma servisleriyle tanıştık ve her bir şeyin üstüne koyduk. Hatta sosyal ağlardan da çok anlık mesajlaşma uygulamalarıyla haşır neşir olmaya başladık. Hâl böyleyken seslichat yaşadığımız teknoloji evriminin son basamağı olarak anılmasına şaşmamak lazım.

Bütün bu sebepleri göz önünde bulundurunca anlık mesajlaşma servilerinin kurumların nazarında da popüler olması çok doğallaşıyor.

Seslichat denildiğinde ilk akla gelen sesli ek sitesi geliyor tamamıyla doğal kullanımı kolay bir sesli sohbet sitesi önerim budur.

139 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir