34

Adana

Arkadaşlar bir dakika arkadaşlar, Adana diyoruz. Homeros’un İlyada’sında adı “Adana” olarak geçen, insanlık tarihinin en eski yaşam noktalarından birisi diyoruz. Yalnızca Homeros’a değil Gılgamış Destanı’na, destanlara da yar olmuştur Adana.

Varın siz düşünün o tarihten sonra nasıl medeniyetlere kucak açtı, nasıl yemekleri ocağında kaynattı, kaç yemeğe yepyeni bir tat kattı. O yüzden Adana denilince bir durmak gerekebilir. Yalnızca tarihiyle değil yemekleriyle de dövebilir

O halde başlayalım Adana’nın o güzide yemeklerine. En iyisini daima Adana’da yiyeceğiniz, en lezzetli Adana yemekleri.

Adana kebapla başlıyoruz tabii ki. Dikkatinizi celp ederiz “Adana kebabıyla” demiyoruz. Bu konudaki hassasiyeti şu yazımızda açıklamıştık: Harbi Adanalıların Kebapta Görmeye Dayanamadığı 13 Yanlış
Urfa ve Antep lahmacunlarına göre daha küçük, fındık lahmacuna göre daha büyüktür. Hamuru da hafif hamuruna dolgundur. Malzemesi boldur, Adanalı malzemeden çalmaz.
ANALIKIZLI Çorbaların şahıdır, irili ufaklı hazırlanan köftelerde hem bulgur hem kıyma vardır. Hatay, Gaziantep, Kayseri, Tokat ve Çorum da sahiplenir ama asıl analı kızlı Adanalıdır.Çorbaların şahıdır, irili ufaklı hazırlanan köftelerde hem bulgur hem kıyma vardır. Hatay, Gaziantep, Kayseri, Tokat ve Çorum da sahiplenir ama asıl analı kızlı Adanalıdır.
MUMBAR Dünyanın en garip ancak lezzetli yemeklerinden bir tanesidir. Görünüşü gariptir ama bir kere yiyen bir tane daha ister, bir tane daha ister, bir tane daha ister. Öyle bağımlılık yaratır.
KIRTKATŞırdanın en yakın dostudur. Ancak şırdana göre biraz daha serttir. Bunun nedeni de kırk kat sarılıyor olmasıymış. Belki eskiden böyleydi, şimdi daha az sarılıyor ama lezzetinden hiçbir şey kaybetmiyor.
BİCİBİCİ Ne demiş şair:
“adanalıyık allaan adamıyık
bici yerik, şalgam içerik”
Gül şerbeti ve kalıp şeklinde kesilmiş nişasta muhallebisinden oluşan, biciyle renklendirilen ve tamamen Adana’ya özgü olan bir tatlıdır. Bu kadar tuzlu yemeğin arasında Adanalı tatlıda da ne yiyeceğini bilir. Buzlu servis edilir, içler serinler.
FELLAH KÖFTE İnce bulgurla hazırlanan on numara beş yıldız bir lezzettir. Hem baharlı hem de hafiftir. Sosunda domates salçası, biber salçası ve sarımsak da bulunur. Kaşık kaşık yenir.

145 okunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir